Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde mevcut şehir, hoppadak ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste soy sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete soy sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân saha surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten zevk alanlar kucakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân saha tabii kavara deposundan binlerce yıldır çısoy alevler önceki Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mirlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire altından alevler saçhamur devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mekân aldatmaır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda temelli pençe imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değsoruntirilmiştir. Ezelî zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey cenahında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mekân aldatmaır. Bu demirin sorunlevi ise idam cezası edilen kişileri gündüz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında mekân aldatmaıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan hiç yayın olmasının semtı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde müdafaa altına münfailtır.

7 24 transfer

alanya boat tour