Hava Durumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar gayretı ve cepheü, nem rasyoı, hava yuvarı tabncı, yağış ölçüı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek yürekin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel veya otomatik yöntemlerle binalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa sıcaklık, nem ve rüzgar gayretı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve makul aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz aculdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve abuhava değaksiyonikliği çaldatmaışmaları kadar birmebzul alanda kullanılır. Bu ölçümler, yevmi hava tahminleri, tabii kıyamet uyarıları ve diğer meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birmebzul ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çmerhale bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve diğer kaynaklara ulaşım sağlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve diğer meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel organizasyonu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını uydurmak ve abuhava değaksiyonikliği ile müteallik araştırmaları isteklendirme geçirmek kadar görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu