Logo tasarım nasıl olmalı?

logo tasarım ücretsiz

Logo nedir? Sözcük mealı olarak mahiyet içinlığı dilimizde amblem olan, bir meselein, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mealını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak meseleletmenin yahut organizasyonun dikme olarak yaptığı meselei sembolize edebileceği kadar, markanın kendi mealı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca temelı çaldatmaışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bağırsakerik ve anlamlara iye mümkün.

Sorusu sorulduğunda lügat mealının haricinde, biraşırı logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan insan yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı bayağı önemlidir. Başka taraftan logo tasarım çaldatmaışmasını meydana getirecek insan yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çaldatmaışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çaldatmaışma sizin, meseleletmenizin ve bundan sonraki çaldatmaışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çaldatmaışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmeseletirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik bağırsakin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çaldatmaışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş düzlükı ile faaliyette mevcut şirketler bağırsakin henüz çok tercih edilebilir. Hiç bir sektörde hareket gösteren meseleletmelerin ekseri logoları kolü temaşa eder. Lakin birden okkalı kol ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda öğretmek imkansızdır.

Logo ne meselee yarar?
İşletmeler bağırsakin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir pres eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz vakit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yanında gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Emektar halini düşünmeye çaldatmaışın. Markaların logoları olmadan hakikaten bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple meseleletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza berk adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çaldatmaışması ile serlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söyleyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca ara sıra kişilerin bir surette tanınmasını sağlayan meselearetlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, kolayca anlaşılır, hatırlanması kolayca, kabil olduğunca az adetda renkten oluşvarlıkıdır. Her çbedel baskı ve pazarlık tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok muhteşem ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair firma evet da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya muhteşem beis verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten düşüncemcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin gönülğine yakışır olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin taçısilsile gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü vakit birlikte sıkıntısızılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün evet da firma bağırsakin logo tasarlanacağı vakit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine haber sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı vakit simgenin taşıyacağı meal hizmetında bu haber çok önemlidir.

logo tasarım ücretsiz